Enkaustika

Enkaustika

  • Budeš se bavit při tvoření neopakovatelných barevných kompozic, které můžeš využít jako obrázek, přáníčko, matrici na textil, a pod.
  • Uvidíš rychle výsledky své práce
  • Jako u všech kurzů využiješ naplno svůj tvůrčí potenciál
  • Kurz je vhodný i pro děti (již od cca 5 let)
690 Kč

1 denní kurz (3 hodiny)

Enkaustika je malířská technika starověkého antického původu, při níž se užívalo barviv třených se zvlášť připraveným voskem. 

Enkaustika je, zdá se, poslední dobou na vzestupu popularity. V současném podání jde o tvoření teplým barevným voskem pomocí žehličky, na speciální papír nebo jiný podklad.

  • Už jste někdy vytvořili obrázek plný zářivých barev za pár minut?
  • Máte rádi překvapení, co vám vzniká přímo pod rukama při tahu žehličky po podkladu?
  • Chcete, aby každé dílko bylo neopakovatelným originálem?
  • Chcete se odreagovat od každodenních starostí kreativní činností, ale nemáte dostatek trpělivosti na mnohahodinové kreslení tužkou nebo pastelem?
  • Myslíte si, že nejste obdařeni výtvarným talentem?

Pokud jste na některou z otázek odpověděli kladně, je kurz Základy enkaustiky určen právě pro vás. Vyberte si termín a přijďte se bavit tvořením!

 

Více o enkaustice (z Wikipedie)

Enkaustika (z řečtiny) je malířská technika starověkého antického původu, při níž se užívalo barviv třených se zvlášť připraveným voskem. Po dokončení se tato vosková malba horkem spojovala a vpalovala k podkladu, byla napojena voskem, enkaustována. Vosk se po prvním zahřátí poškodil.

Enkaustická malba, známá též jako malování horkým voskem, využívá horký včelí vosk, do kterého byl přidán barevný pigment. Tato tekutá pasta je poté aplikována na povrch — obvykle upravené dřevo, případně plátno, leštěný papír, nebo další často používané materiály. Nejjednodušší enkaustické směsi mohou být vyrobeny přidáním pigmentu do včelího vosku, ale jsou zde i některé další použitelné postupy — některé obsahují jiné druhy vosků, damarovou pryskyřici, lněný olej, nebo další přísady. Čistý práškový pigment se dá koupit a použít, ale některé směsi používají olejové barvy nebo jiné formy pigmentu.

Kovové nástroje a speciální kartáče mohou být použity k úpravě malby před tím, než se ochladí, nebo mohou být použity vyhřívané kovové nástroje k manipulaci s vychladlým voskem. Dnes umělcům umožňují nástroje jako horké lampy, horkovzdušné pistole a jiné způsoby použití tepla prodloužit čas, které umožní pracovat s materiálem. Protože vosk je používán jako pojivo pigmentu, enkaustika může být stejně tvarovaná, jako malovaná. Další materiály mohou být vloženy jako koláž na povrchu, nebo vrstveny a pomocí enkaustického média přichyceny k podkladu.

Zdroj: Wikipedie

FAQ – často kladené otázky

Zde najdete nejčastěji kladené otázky před kurzem.

Musí mít zájemce výtvarné zkušenosti? Pro koho je kurz určen?

Enkaustiku učím jak děti od 6 let, tak samozřejmě i dospělé. Podle skladby účastníků volím náplň kurzu. Vyučuji i ve třídách základních škol jako netradiční výtvarné hodiny. Enkaustika je vyloženě relaxační technika, při které vznikají krásné barevné abstrakce.

Jak to funguje? Jak je možné, že člověk, který dosud nekreslil, najednou nakreslí třeba portrét?

Zbavíme se stereotypů, opustíme kreslení symbolů naučených během života a podpoříme kreativní, pravou polovinu mozku. Tato hemisféra zpracovává informace prostorově a komplexně. V kurzu se, zjednodušeně řečeno, naučíme dívat. A pak nakreslit to, co vidíme.

Jak dlouho kurz trvá a co si vzít s sebou?

Enkaustika pro veřejnost trvá 3 až 5 hodin.

Materiál je v ceně kurzů, potřebujete pouze pohodlné pracovní oblečení, případně svačinu.

Kde se kurzy konají a kolik zájemců najednou se může zúčastnit?

Kurzy pořádám v Českém Těšíně, ale také dojíždím za skupinkou zájemců s vlastním prostorem. Maximální počet v jednom kurzu enkaustiky je omezen na 12 zájemců.

Termíny kurzů

TUŽKA

Kdy: 14. 2. (15:00 – 19:00 hod) a 15. 2. (9:00 – 15:00 hod)
Kde: KC Mojská, Český Těšín

TUŽKA

Kdy: 13. 3. (15:00 – 19:00 hod) a 14. 3. (9:00 – 15:00 hod)
Kde: KC Mojská, Český Těšín